ASRock Steel Legend SL-1200GW, 1200W, 80PLUS Gold, ATX 3.1, PCIe 5.1
ID: 1309441 Product code: 90-UXS120-GFEABA
Can be ordered 1 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
Delivery options
  • Omniva parcel machine
    Within 1-2 working days
  • SmartPosti parcel terminal
    Within 1-2 working days
  • Unisend parcel terminal
  • Delivery by courier to the address
Main product parameters All parameters
  • Producer: Asrock
  • Power output: 1200W
  • 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold
  • Fan size: 135 mm
  • Modular cables: Fully-Modular
  • Processor plug-in: 2 x 8-pin(4+4) EPS
  • PCI-E: 3 x 6+2pin
Description
This Asrock brand power supply unit has an 80 PLUS Gold energy efficiency certificate and a power output of 1200W.
This power supply is equipped with an exceptionally large 135 mm fan. Thanks to the larger blade size, it provides better airflow at lower speeds and quieter operation compared to standard 120 mm fans.
The power supply has received the 80 PLUS Gold energy efficiency certificate, which guarantees at least 90% efficiency at 50% load. This means that for every 100W of power received from the electrical grid, at least 90W is delivered to your computer components, and the remaining 10W is lost as heat.
The color of the power supply is Balta. It is equipped with flat cables, whose color is Balta.
Basic information
Cybenetics Efficiency certification : Cybenetics Platinum
Cybenetics Noise level certification : Cybenetics A
Power supply type : ATX
Power output 1200W
The capacity of the power supply unit in watts. A higher capacity means higher stability of the computer operation. The recommended capacity of the power supply unit of a modern average computer is 500 W and above. If you use several HDDs, a powerful video card and processor it is recommended to buy a power supply unit with the capacity 600 W or above.
Total amperage (+12V) : 100A
Fan size : 135 mm
Functionality
Cable colour : White
Lighting : None
Color : White
Modular cables : Fully-Modular
Ports and equipment
PCI-E 5.0/5.1 : 2 x 600W 12V-2X6 (5.1)
Motherboard power : 24-pin
PCI-E : 3 x 6+2pin
SATA cconnectors : 9
4pin Molex : 3
Case