Noctua NF-A12x25 5V PWM
ID: 172743 Product code: NF-A12x25 5V PWM
Can be ordered 15 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 3 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Omniva parcel machine
    Within 1-2 working days
  • SmartPosti parcel terminal
    Within 1-2 working days
  • Unisend parcel terminal
  • Delivery by courier to the address
Main product parameters All parameters
  • Producer: Noctua
  • LED izgaismojuma krāsa: None
  • Output Interface: 4-pin (PWM)
  • Revolutions (MIN), rpm: 450
  • RPM (MAX), rpm: 1900
  • Size, mm: 120
  • Sound level (MAX), dB(A): 21.4
  • Units in package: 1
All parameters
Producer : Noctua
Type of lighting : Without lighting
Basic information
Direction of air flow : Standard
LED izgaismojuma krāsa : None
Output Interface : 4-pin (PWM)
RPM (MAX), rpm : 1900
Size, mm : 120
Units in package : 1
More detailed specification
category - Aircooling|Fans|PWM Fans
Category_1 - Computer Cases and Cooling
Category_2 - Fans
code - NF-A12X25 5V PWM
Design - Fan connector - 4-pin
Design - Number of fan blades - 9
Design - Number of fans - 1 fan(s)
Design - Product colour - Beige
Design - Product colour - Red
dimensionalWeight - 252
ean - 9010018100259
EAN_code - 9010018100259
Logistics data - Master (outer) case gross weight - 14.4 kg
Logistics data - Master (outer) case height - 380 mm
Logistics data - Master (outer) case length - 380 mm
Logistics data - Master (outer) case width - 375 mm
Logistics data - Products per master (outer) case - 36 pc(s)
Manufacturer - Noctua
Manufacturer_code - NF-A12x25 5V
name - Noctua NF-A12x25 5V PWM Lüfter - 120mm
Name - Noctua NF-A12x25 5V PWM
Other features - Mean time to failure (MTTF) - 150000 h
Packaging content - Cables included - Fan
Packaging content - Low-noise adaptor (LNA) - Yes
Packaging content - Screws included - Yes
Performance - Airflow - 102.1 m³/h
Performance - Airflow with LNA (max) - 84.5 m³/h
Performance - Bearing type - Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO)
Performance - Compatible processor series - Not supported
Performance - Fan diameter - 12 cm
Performance - Maximum air pressure - 2.34 mmH2O
Performance - Noise level (high speed) - 22.6 dB
Performance - Noise level with LNA (max) - 18.8 dB
Performance - Pulse-width modulation (PWM) support - Yes
Performance - Rotational speed (max) - 2000 RPM
Performance - Rotational speed (min) - 450 RPM
Performance - Rotational speed with LNA (max) - 1700 RPM
Performance - Suitable for - Computer case
Performance - Supported processor sockets - Not supported
Performance - Type - Fan
Power - Maximum current - 0.14 A
Power - Power supply - 1.68 W
Power - Voltage - 12 V
producerCode - NF-A12X25 5V PWM
productName - Noctua NF A12x25 5V PWM Computer case Fan 12 cm Beige, Red
productSize - Normal
sizeX - 210
sizeY - 150
sizeZ - 40
warrantyLength - 72
warrantyType - F
Weight - 0,35
weight - 355
Weight & dimensions - Fan dimensions (W x D x H) - 120 x 120 x 25 mm
Weight & dimensions - Package depth - 34 mm
Weight & dimensions - Package height - 210 mm
Weight & dimensions - Package weight - 355 g
Weight & dimensions - Package width - 150 mm
Noctua NF-A12x25 5V PWM