Noctua NF-A12x15 FLX
ID: 159006 Product code: NF-A12x15 FLX
Can be ordered 59 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 3 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Omniva parcel machine
    Within 1-2 working days
  • SmartPosti parcel terminal
    Within 1-2 working days
  • Unisend parcel terminal
  • Delivery by courier to the address
Main product parameters All parameters
  • Producer: Noctua
  • LED izgaismojuma krāsa: None
  • Output Interface: 3-pin (DC)
  • Revolutions (MIN), rpm: 950
  • RPM (MAX), rpm: 1850
  • Size, mm: 120
  • Sound level (MAX), dB(A): 23.9
  • Units in package: 1
All parameters
Producer : Noctua
Type of lighting : Without lighting
Basic information
Direction of air flow : Standard
LED izgaismojuma krāsa : None
Output Interface : 3-pin (DC)
RPM (MAX), rpm : 1850
Size, mm : 120
Units in package : 1
More detailed specification
category - Aircooling|Fans|By Size|120mm PC Fans
Category - Root/Electronics/PC parts/Cooling/Casing fans
Category_1 - Computer Cases and Cooling
Category_2 - Fans
code - NF-A12X15 FLX
Design - Fan connector - 3-pin
Design - Product colour - Beige
Design - Product colour - Bronze
dimensionalWeight - 220
ean - 9010018100099
Eans - 9010018100099
EAN_code - 9010018100099
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 84733080
Manufacturer - Noctua
Manufacturer_code - NF-A12x15 FLX
Name - Noctua NF-A12x15 FLX
name - Noctua NF-A12x15 FLX Lüfter - 120mm
Other features - Mounting hole pattern (W x D) - 105 x 105 mm
Packaging content - Low-noise adaptor (LNA) - Yes
Packaging content - Screws included - Yes
Performance - Airflow - 94.2 m³/h
Performance - Airflow with LNA (max) - 70.8 m³/h
Performance - Fan diameter - 12 cm
Performance - Maximum air pressure - 1.53 mmH2O
Performance - Mean time between failures (MTBF) - 150000 h
Performance - Noise level (high speed) - 23.9 dB
Performance - Noise level with LNA (max) - 16.8 dB
Performance - Rotational speed (max) - 1850 RPM
Performance - Rotational speed with LNA (max) - 1400 RPM
Performance - Suitable location - Computer case
Performance - Type - Fan
Power - Power consumption (typical) - 1.56 W
Power - Rated current - 0.13 A
Power - Voltage - 12 V
producerCode - NF-A12X15 FLX
ProducerCode - NF-A12x15 FLX
productName - Noctua NF-A12x15 FLX Computer case Fan 12 cm Beige, Brown
productSize - Normal
ShortDescription - Wentylator|120|FLX|3-pin|12V|
sizeX - 210
sizeY - 150
sizeZ - 35
warrantyLength - 72
warrantyType - F
Weight - 0,28
weight - 285
Weight & dimensions - Depth - 15 mm
Weight & dimensions - Height - 120 mm
Weight & dimensions - Width - 120 mm