Philips 43BDL3511Q
ID: 835428 Product code: 43BDL3511Q/00
Can be ordered 1 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 3 years
    Within 1-2 working days
Main product parameters All parameters
  • Screen diagonal, inches: 43
  • Screen resolution: 3840 x 2160
  • Touchscreen: None
All parameters
Brightness, cd/m2 : 400
Contrast ratio : 1200:1
Model : 43BDL3511Q/00
RJ-45 Ports : Is
Screen diagonal, inches : 43
Touchscreen : None
Vesa Attachment : 200 x 200
More detailed specification
ARTIKEL1 - 43BDL3511Q 108CM 43IN IPS LED
ARTIKEL2 - 3840X2160 16:9 400CD/QM
Aspect ratio - 16:9
Audio - Built-in speaker(s) - Yes
Audio - Number of built-in speakers - 2
Audio - RMS rated power - 20 W
Brand - Philips
BrandPartCode - 43BDL3511Q/00
Breite - 0
Built-in speakers - Yes
Category - Signage Displays
Computer system - Audio formats supported - AAC, HE-AAC, WMA
Computer system - Image formats supported - BMP, JPG, PNG
Computer system - Video formats supported - H.264, MPEG, WMV3
Connections - Audio (3.5mm)
Connections - DVI-I
Connections - Ethernet (RJ-45)
Connections - HDMI
Connections - RS-232C
Connections - USB-A (USB 2.0)
Contrast ratio (typical) - 1200:1
Description - PHILIPS 43BDL3511Q 43" UHD 400 NITS 18/7
Design - Bezel width (bottom) - 1.39 cm
Design - Bezel width (side) - 1.39 cm
Design - Bezel width (top) - 1.39 cm
Design - Orientation - Horizontal/Vertical
Design - Panel mounting interface - 200 x 200 mm
Design - Placement supported - Indoor
Design - Product colour - Black
Design - Product design - Digital A-board
Design - VESA mounting - Yes
Dimensions W x D x H, mm - 973 x 63.5 x 561.2
Display - Contrast ratio (dynamic) - 500000:1
Display - Contrast ratio (typical) - 1200:1
Display - Display brightness - 400 cd/m²
Display - Display diagonal - 109.2 cm (43")
Display - Display diagonal (metric) - 108 cm
Display - Display number of colours - 1.07 billion colours
Display - Display resolution - 3840 x 2160 pixels
Display - Haze rate - 1%
Display - HD type - 4K Ultra HD
Display - LED backlighting type - Direct-LED
Display - Native aspect ratio - 16:9
Display - Panel type - IPS
Display - Pixel pitch - 0.2451 x 0.2451 mm
Display - Response time - 8 ms
Display - Touchscreen - No
Display - Viewing angle, horizontal - 178°
Display - Viewing angle, vertical - 178°
Display brightness, cd/m² - 400
Display diagonal, " - 43
Display resolution, pixels - 3840 x 2160
EANCode - 8712581778576
Energy efficiency class - G
Gewicht - 13.94
GRUPPE1 - Displays
GRUPPE2 - Lcd Large Format
GTIN - 8712581778576
Height - 695.000000
HERSTELLER - MMD - PHILIPS
Hoehe - 0
HSTNUMMER - 43BDL3511Q/00
Laenge - 1.07
Length - 1068.000000
Logistics data - Harmonized System (HS) code - 85285210
LongSummaryDescription - Philips 43BDL3511Q/00. Product design: Digital A-board. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Operating hours (hours/days): 18/7. Product colour: Black
Manufacturer - Philips
ManufacturerPartNumber - 43BDL3511Q/00
Network - Ethernet LAN - Yes
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 20 - 80%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Operational conditions - Storage relative humidity (H-H) - 5 - 95%
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - -20 - 60 °C
Operation time - 18/7
Packaging content - Cables included - AC, IR sensor, RS-232, USB
Panel type - IPS
Performance - Mean time between failures (MTBF) - 50000 h
Performance - Operating hours (hours/days) - 18/7
Performance - Purpose - Commercial
PeriodofWarranty - 3 Y
Pivot - Yes
Ports & interfaces - Audio (L/R) in - 1
Ports & interfaces - Audio (L/R) out - 1
Ports & interfaces - DVI-I ports quantity - 1
Ports & interfaces - DVI port - Yes
Ports & interfaces - Ethernet LAN (RJ-45) ports - 1
Ports & interfaces - HDMI input ports quantity - 2
Ports & interfaces - HDMI ports quantity - 2
Ports & interfaces - HDMI version - 2.0
Ports & interfaces - Remote (IR) input - 1
Ports & interfaces - Remote (IR) output - 1
Ports & interfaces - RS-232C - Yes
Ports & interfaces - USB port - Yes
Ports & interfaces - USB ports quantity - 2
Ports & interfaces - USB version - 2.0
Power - AC input frequency - 50 - 60 Hz
Power - AC input voltage - 100 - 240 V
Power - Energy consumption (SDR) per 1000 hours - 105 kWh
Power - Energy efficiency class (SDR) - G
Power - Energy efficiency scale - A to G
Power - Power consumption (standby) - 0.5 W
Power - Power consumption (typical) - 105 W
Power consumption, W - 105
ProductName - 43BDL3511Q/00
Response time, ms - 8
ShortSummaryDescription - Philips 43BDL3511Q/00, Digital A-board, 109.2 cm (43"), 3840 x 2160 pixels, 18/7
Speaker power, W - 2 x 10
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 4
Storno - Y
Title - Philips 43BDL3511Q/00 Signage Display Digital A-board 109.2 cm (43") 400 cd/m² 4K Ultra HD Black 18/7
Touch sensitive screen - No
URL - https://www.philips.sa/en/p-p/43BDL3511Q_00/signage-solutions-q-line-display#reviews
VESA-standard, mm - 200 x 200
Viewing angle, horizontal, ° - 178
Viewing angle, vertical, ° - 178
WarrantyInfo -
Weight - 13.800000
Weight & dimensions - Display depth - 63.5 mm
Weight & dimensions - Display height - 561.2 mm
Weight & dimensions - Display weight - 10.7 kg
Weight & dimensions - Display width - 973 mm