Eaton 9PX1500IRT2U, 1500VA 1500W, IEC 2U
ID: 372815 Product code: 9PX1500IRT2U
Can be ordered 6 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Omniva parcel machine
    Within 1-2 working days
  • SmartPosti parcel terminal
    Within 1-2 working days
  • Unisend parcel terminal
  • Delivery by courier to the address
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 1500
  • Output power (W): 1500
Description
This UPS Eaton 9PX1500IRT2U, 1500VA 1500W, IEC 2U with an output power of 1500 W and a battery capacity of 1500 VA is designed for high load systems. It provides stable power supply for multiple devices at the same time and extends the autonomous operation time.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 1500
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 1500
Ports and equipment
Number of nests (total) : 8
Number of sockets (Battery Backup) : 8
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
AC outlets quantity Ports & interfaces - 8 AC outlet(s)
AC outlet types Ports & interfaces - C13 coupler
Active power - 1500 W
Apparent power - 1500 VA
ARTIKEL1 - EATON 9PX 1500I RT2U
ARTIKEL2 - IN
Automatic battery test Battery - Yes
Battery technology Battery - Sealed Lead Acid (VRLA)
Breite - 0.55
Bundled software Packaging data - Intelligent Power Software suite
Category Code - UPW
Chassis type - Tower
Color - Black
Depth Weight & dimensions - 450 mm
Description - Energowydajny zasilacz UPS Eaton 9PX (1500 W) zabezpiecza zasilanie w małych i średnich centrach danych, serwerowniach i infrastrukturze IT. Zapewnia ochronę w trybie podwójnego przetwarzania energii i jest najlepszym w swojej klasie urządzeniem o współczynniku mocy równym jedności (VA = W)
dimension depth - 240 mm
dimension height - 550 mm
Dimensions - 86.5 x 440 x 450 mm
dimension weight - 24800 g
dimension width - 590 mm
Display type Design - LCD
ean - 743172081414
EANCode - 0743172081414
Efficiency Features - 92.5%
Environment requirements - Poziom hałasu 40 dB Temperatura pracy Od 0°C do 40°C
Form factor Design - Rackmount/Tower
Gewicht - 25.5
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 24
guarantee_type - normal
Harmonized System (HS) code Logistics data - 85078000
Height Weight & dimensions - 86.5 mm
HERSTELLER - EATON
Hoehe - 0.25
Hot-swap battery Battery - Yes
HSTNUMMER - 9PX1500IRT2U
I/O connectors - 1 x RS-232 (COM)
I/O connectors - 1 x USB (Type B)
Input frequency Features - 40/70 Hz
Input operation voltage (max) Features - 276 V
Input operation voltage (min) Features - 176 V
Input power ports - IEC-C14
Laenge - 0.6
LED indicators Design - Yes
Management card included Packaging data - No
name - UPS 9PX 1500i RT2U 9PX1500IRT2U
Noise level Features - 35 dB
Nominal input voltage Other features - 230 V
Nominal output voltage Other features - 230 V
Number of input phases Features - 1
Number of phases input - 1 (230V)
Operating temperature (T-T) Operational conditions - 0 - 40 °C
Output frequency Features - 50/60 Hz
Output operation voltage (max) Features - 240 V
Output operation voltage (min) Features - 200 V
Output power capacity Features - 1.5 kVA
Output power Features - 1500 W
Output power ports - 8 x IEC-C13
Power factor Features - 1
Power plug Ports & interfaces - C14 coupler
Power protection features Features - Battery discharge
producer - Eaton
Product colour Design - Black
Rack capacity Design - 2U
Rack mount kit Packaging content - Yes
RS-232 ports Ports & interfaces - 1
Safety Safety regulation & standards - IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2
Serial interface Ports & interfaces - Yes
Serial interface type Ports & interfaces - RS-232
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 1
Storno - Y
Summary - Eaton 9PX 1.5kVA. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 1500 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 5 min, Typical backup time at half load: 14 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: Black, Rack capacity: 2U. Certification: IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report...
Sustainability certificates Sustainability - ENERGY STAR
Typical backup time at full load Battery - 5 min
Typical backup time at half load Battery - 14 min
Unit Box Height - 0.24
Unit Box Length - 0.58
Unit Box Width - 0.55
Unit Calculated Volume - 0.07656 cubm
Unit Calculated Weight - 25 kg
Units per Shipping Box - 1
UPS Architecture - on-line double conversion
UPS topology Features - Double-conversion (Online)
USB 2.0 ports quantity Ports & interfaces - 1
USB port Ports & interfaces - Yes
Vendor Homepage - https://powerquality.eaton.com/9PX1500IRT2U.aspx?CX=51
vendpn - 9PX1500IRT2U
Warranty - 24 months
Waveform Features - Pure sine
Weight - 17.4 kg
Weight Weight & dimensions - 18.9 kg
Width Weight & dimensions - 440 mm