Gembird EG-UPSRACK-12, 2000VA 1600W
- Battery capacity (VA): 2000
- Output power (W): 1600
| Show similar specs. Hide similar specs. |
Warranty
Gembird provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
Garantija ?>
Apparent power - 2000 VA
Battery capacity - 9 Ah
Category - Root/Accessories | Exploitation/Power supply/UPSs and power strips/UPSs
Charging time - 12 h
Chassis type - Rack
Code - EG-UPSRACK-12
Color - Black
Connectors - 1 x USB (Typ B)
Description - Zasilacz awaryjny UPS Rack 2000VA, z wyświetlaczem LCD
- Pełna Ochrona
- Zapewnia ochronę przed utratą ważnych danych
- Zabezpiecza urządzenia przed uszkodzeniem
- Chroni użytkowników
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 235 mm
dimension height - 615 mm
Dimensions - 440 x410x132mm
dimension weight - 24500 g
dimension width - 515 mm
EAN - 2000001084496
ean - 8716309087735
Eans - 8716309087735
Environment requirements -
Filters / protection - Circuit
Filters / protection - Overcharging
Filters / protection - Overdischarge
Filters / protection - Surge
guarantee - 24
guarantee_type - normal
Hold-up time (maks) - 6 ms
Input power ports - IEC-C20
Link - https://energenie.com/item.aspx?id=8773
Name - EnerGenie | Rack UPS | EG-UPSRACK-12 | 2000 VA
Name - Gembird-Energenie Rack/Tower Line-In 2000VA, Pure Sine, 6xIEC OUT,1X Schuko
name - UPS Line-in 2000VA Rack/Tower
No. of batteries - 3
Number of phases input - 1 (230V)
Other features -
Output power ports - 1 x t C/F type (Schuko)
Output power ports - 6 x IEC-C13
Package features > Embeeded battery - No
Package features > Gross depth (mm) - 545 mm
Package features > Gross height (mm) - 250 mm
Package features > Gross weight - 25.00 kg
Package features > Gross width (mm) - 550 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 12 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 500.00 g
Package features > Tare weight (kg) - 0.50 kg
Package features > Volume (m3) - 0.0749375 m³
Package features > WEE classification - CL109:5:2017-04-01
Package features > WEEE tax - Yes
Performance > Capacity - 2000 VA
Performance > UPS topology - Line-Interactive
producer - Gembird
Producer - Gembird
ProducerCode - EG-UPSRACK-12
Producer product family - Rack UPS
Producer product name - EG-UPSRACK-12
ShortDescription - moc 2000VA (1200 W) | 440x410x132mm
Software -
Special functions -
Technical details > Net weight - 24.50 kg
Technical details > Producer - EnerGenie
UPS Architecture - line-interactive
vendpn - EG-UPSRACK-12
Voltage - 12 V