Eaton 9SX2000I, 2000VA 1800W, IEC
ID: 192756 Product code: 9SX2000I
Can be ordered 11 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
    Within 1-2 working days
Main product parameters All parameters
  • Battery capacity (VA): 2000
  • Output power (W): 1800
Description
This UPS Eaton 9SX2000I, 2000VA 1800W, IEC with an output power of 1800 W and battery capacity 2000 VA is suitable for a professional environment, where high reliability and protection against power supply interruptions is required.
Warranty
Eaton provides a 2 year warranty for this model at all certified service centres.
*When purchasing the device for a legal entity, the manufacturer's warranty is 1 year.
Display characteristics
Display : Is
Basic information
Battery capacity (VA) 2000
Battery type : Lead acid
Charging time (hours) : Not specified
Output power (W) : 1800
Ports and equipment
Number of nests (total) : 8
Number of sockets (Battery Backup) : 8
RJ-45 : 0
Socket type : IEC320
USB : 0
More detailed specification
ACoutletsquantity - 8 AC outlet(s)
ACoutlettypes - C13 coupler
Active power - 1800 W
Apparent power - 2000 VA
ARTIKEL1 - EATON 9SX 2000I
ARTIKEL2 - .
AutomaticVoltageRegulationAVR -
Battery -
Batterycapacity -
Batterytechnology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Batteryvoltage -
Cablesincluded -
Charging time - 68 min
Chassis type - Tower
Color - Black
Depth - 412 mm
Description - UPS with double conversion online 2000 VA / 1800 W, multilingual LCD display, energy meter, 8 IEC 10 A sockets (2 manageable groups), slot for optional management card, USB and serial ports, potential-free contacts, RPO connector, management software power supply compatible with the virtual environment, batteries replaceable during operation of the device, long emergency work time with four optional EBM modules. Product leaflet:
http://powerquality.eaton.com/9SX2000i.aspx?cx=65
Design -
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 310 mm
dimension height - 580 mm
Dimensions - 346 x 214 x 412 mm
dimension weight - 34000 g
dimension width - 500 mm
Displaytype - LCD
ean - 743172090980
EANCode - 0743172090980
Efficiency -
Environment requirements - Temperature during operation: 0-40°C Noise level: 45 dB
Features -
Filters / protection - Overdischarge
Formfactor - Tower
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
guarantee - 24
guarantee_type - external
Heatdissipation -
Height - 346 mm
HERSTELLER - EATON
HighLights -
Hotswapbattery - Yes
HSTNUMMER - 9SX2000I
I/O connectors - 1 x RS-232 (COM)
I/O connectors - 1 x USB 2.0
Inputfrequency - 40/70 Hz
Inputoperationvoltagemax - 276 V
Inputoperationvoltagemin - 200 V
Input power ports - IEC-C20
LongDesc -
ManufDatasheet -
name - UPS 9SX 2000i Tower LCD/USB/RS232
Networkcardslot -
Noiselevel - 45 dB
Numberofbatterycells -
Numberofinputphases - 1
Numberofoutputphases - 1
Number of phases input - 1 (230V)
Operatingaltitude -
OperatingrelativehumidityHH -
OperatingtemperatureTT - 0 - 40 °C
Operationalconditions -
Outputfrequency - 50/60 Hz
Outputoperationvoltagemax - 240 V
Outputoperationvoltagemin - 200 V
Outputpower - 1800 W
Outputpowercapacity - 2 kVA
Output power ports - 8 x IEC-C13
Packagingcontent -
Portsinterfaces -
Powerfactor - 0.9
Powerplug - C14 coupler
ProdDesc - Eaton 9SX 2000i
producer - Eaton
Productcolour - Black
Productcondition - Original
ProductHighLights -
  • Double-conversion (Online)
  • 2 kVA 1800 W
  • Waveform: Pure sine
  • 8 AC outlet(s)
  • Sealed Lead Acid (VRLA)
  • Tower Black
ProductPicture - https://www.tdbaltic.ee/images/products/EATON/9SX2000I_1.jpg
ProductPicture1 -
ProductPicture2 -
ProductPicture3 -
ProductPicture4 -
ProductPicture5 -
Quickinstallationguide -
Rackmountkit -
RS232ports - 1
Serialinterface - Yes
Serialinterfacetype - RS-232
Serialportsquantity -
Software -
Special functions -
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 4
Storno - Y
Typicalbackuptimeathalfload - 20 min
UPS Architecture - on-line double conversion
UPStopology - Double-conversion (Online)
USBport - Yes
USBporttype -
vendpn - 9SX2000I
Video -
Voltage - 230 V
Warranty - 12 months
Warrantyandmisc -
Waveform - Pure sine
Weight - 33.3 kg
Weight - 33.3 kg
Weightdimensions -
Width - 214 mm